Reklam
Reklam
Reklam

Kurumsal Kimlik Çalışması Nedir?

Hayatta ilgimizi çeken şeyler bize farklı gelen şeyler değil midir? İnsan kendisinde merak uyandıran, ilgisini çeken konuları her zaman daha dikkatle araştırmıştır.

Kurumsal Kimlik Çalışması Nedir?

Hayatta ilgimizi çeken şeyler bize farklı gelen şeyler değil midir? İnsan kendisinde merak uyandıran, ilgisini çeken konuları her zaman daha dikkatle araştırmıştır.

Kurumsal Kimlik Çalışması Nedir?
07 Aralık 2017 - 12:36

Hayatta ilgimizi çeken şeyler bize farklı gelen şeyler değil midir? İnsan kendisinde merak uyandıran, ilgisini çeken konuları her zaman daha dikkatle araştırmıştır. Basit olan hiçbir şeye kolay ilgi duymaz ve onun hakkında bilgi edinmek için uğraşmayız. Her zaman farklı olan şeylere ilgimiz vardır. Kurumsal Kimlik de işte buna benzer bir durumdur. Bir kişinin kişiliğini, karakterini nasıl ki bize sergilediği davranışları veriyorsa çoğu kurumun da içeriğini bizlere veren kurumsal kimliktir.

Her kurumun içeriği diğer kurumlardan farklıdır. Birçok kurum ve kuruluş topluma hitap etmektedir. Bildiğimiz gibi her geçen gün değişen insanların anlayışı da kurumlar tarafından dikkate alınır ve kurumların kimliğini belirtmelerinde bizlere yardımcı olur. Kurumsal kimlik kurumların biz insanlara kendini ifade edebilme şeklidir.

Kurumların kendilerini ifade edebilmek için kullandıkları ögeler vardır. Bu ögeler nasıl ki biz insanlarda dış görünüşümüz ve davranışlarımız ile ortaya çıkıyorsa kurumlarda da buna benzer ögelerdir. Bir kurumda ilk ve en önemli dikkat edilen şey logosudur. Bir kuruma girdiğimizde hepimizin dikkatini logosu ve logosundaki farklılık çekmez mi? Basit ve sıradan yapılmış olan bir logo insanların o kurumu pek de ciddiye almasını sağlamaz. Logonun yanında kullanılan slogan da oldukça önemli konulardandır. Kurumun kimliğini belirlememizde 2 3 kelime ile bizlere fikir veren o kurumun sloganıdır.

Her kurumun kendine ait kuralları vardır. O kuruma ilk defa giden birisi o kurallardan haberi olmadığı için kuruma karşı ön yargı ile yaklaşabilir ya da kurallar dışında davranabilir. İşte bu nedenle kişilerin davranışları konusunda ve kuruma karşı tutumları konusunda bilgi edinmeleri için kurumların kurumsal kimlik kitapları vardır. Kurumsal kimlik kitapları da kimlik çalışmasında oldukça önemli faktörlerdendir. Kurumsal kimlik çalışmasında bir diğer durum ise kartvizitleridir. Bir kurumun daha iyi şekilde tanıtılmasında en önemli diğer konu da kartvizitleridir. Hiçbir bilgi sahibi olmayan kişi kurumun kartvizitindeki bilgilerden yola çıkarak kuruma karşı bir saygınlık kazanıp o kuruma ilgi duyabilir. İşte kurumsal kimlik dediğimiz durum kurumların insanlara karşı kendilerini ifade edebilmesi açısından oldukça önemli bir durumdur.

Daha detaylı bilgi için https://www.adtorium.com/blog/kurumsal-kimlik-tasarimi adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum