İzmir Valisi Köşger, Selçuk'ta şeftali hasadına katıldı

Türkiye'nin önemli şeftali üretim merkezlerinden İzmir'in Selçuk ilçesinde hasat başladı.

İzmir Valisi Köşger, Selçuk'ta şeftali hasadına katıldı
05 Haziran 2021 - 17:24
Reklam
İZMİR (AA) - İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Selçuk ilçesindeki bir bahçede işçilerle şeftali hasadı yaptı.
Vali Köşger, bahçede, ilçedeki şeftali üretimi konusunda bilgi aldı. İşçilere eşlik eden Köşger, topladığı şeftalilerden gazetecilere ikram etti.
Daha sonra açıklamalarda bulunan Köşger, Selçuk'un hem kültürel hem tarımsal anlamda çok zengin bir ilçe olduğunu söyledi.
İzmir'in tarihte de övgüyle bahsedilen bir şehir olduğunu hatırlatan Köşger, "Selçuk da İzmir'in önemli meyve üretim noktalarından birisi. Şeftali ile başlıyor ayva, nar ile devam ediyor." dedi.
İşçilerin sabah 04.00'te mesaiye başladığını aktaran Köşger, hasadın zahmetli bir iş olduğunu söyledi.
İlçede yaklaşık 16 bin dekarlık alanda şeftali yetiştirildiğini vurgulayan Köşger, "36 bin ton da ürün var. Geçtiğimiz yıl Türkiye geneli 154 milyon dolarlık bir ihracat yapıldı. Bu sene de 170 milyon dolara ulaşılması hedefleniyor. Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlıyor." diye konuştu.
Köşger, sezonun hayırlı olmasını temenni ederek sözlerini tamamladı.
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye'nin 800 bin ton şeftali üretimiyle dünyada 6'ıncı olduğunu belirtti. Uçak, ihracatta bu yıl da rekorlar kırmayı hedeflediklerini söyledi.
İzmir Ziraat Odaları Birliği Başkanı İbrahim Erdallı ise şeftali hasadının bu sene yaklaşık 20 gün geç başladığını dile getirdi. Bu sene rekoltenin düşük olduğuna aktaran Erdallı, "Ancak kalite anlamında daha iyi. Bu sene fiyatlar 7-8 liradan tarladan çıkıyor. Sezon ilerledikçe fiyat daha da düşecektir." diye konuştu.
Vali Köşger'e ziyaretinde, Tarım ve Orman İzmir İl Müdürü Mustafa Özen ile Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci de eşlik etti.
İhracatçıların şeftalide 2021 hedefi, 170 milyon dolar
 Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, bu yıl Türkiye'den yapılacak şeftali ihracatından 170 milyon dolar gelir elde etmeyi hedeflediklerini bildirdi.
Hayrettin Uçak, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in Selçuk ilçesindeki şeftali hasadı programına eşlik etti.
Uçak, burada yaptığı açıklamada, Selçuk'ta iklim koşulları nedeniyle bu yıl 20 gün gecikmeli olarak şeftali hasadının başladığını belirtti.
Türkiye ve Ege Bölgesi için önemli ihraç ürünlerinden olan şeftali ve nektarinde kalite ve rekolte bakımından 2020'nin iyi geçtiğini ifade eden Uçak, şunları kaydetti:
"2021'de şeftali ihracatında yüzde 10'luk artışla 170 milyon dolar ihracat hedefliyoruz. Pandemi şeftaliye talebi artırdı. 2020'nin ilk 5 ayında 10,8 bin ton karşılığı 10 milyon dolar olan şeftali ihracatımız, 2021 yılının ocak-mayıs döneminde 15 bin tona, değerde ise 15,5 milyon dolara yükseldi. Nektarin ihracatımız ise 2020 yılının 5 aylık döneminde 15,5 bin ton karşılığı 14,8 milyon dolar iken, 2021 yılının aynı döneminde miktarda 17,8 bin tona, değerde de 19,1 milyon dolara ilerledi. Her iki üründe de en fazla ihracat yapılan ilk 3 ülke Rusya, Romanya ve Irak oldu. Türkiye'nin şeftali ve nektarin ihracatı 2020 yılında yüzde 71'lik artışla 154 milyon dolara ulaştı ve rekor kırdık."
Uçak, Türkiye'nin şeftali ve nektarin ihracatının 2019 yılında 106 bin ton iken, 2020 yılında yüzde 57’lik artışla 165,5 bin tona çıktığını da anımsattı.
Şeftali ve nektarin ihracatının miktar bazında da yüzde 57 arttığını ve döviz bazında yüzde 71 artış gösterdiğini dile getiren Uçak, "Şeftali ve nektarinimizi ,Türk ihracatçımız daha katma değerli ihraç etti. Pandemi de bu süreci tetikledi. Şeftali ve nektarinimizi gece gündüz çalışarak üreten tüm üreticilerimize bereketli bir sezon diliyorum." diye konuştu.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum