İzinsiz Drone çekimi yaptırmayın

Bilindiği gibi son yıllarda yakın gökyüzünün yeni bir yıldızı var; oda Drone!!! Ancak izinsiz olarak drone çekimi yaparken beklenmedik cezalarla karşılaşa bilirsiniz.

İzinsiz Drone çekimi yaptırmayın
19 Kasım 2019 - 12:08

Bilindiği gibi son yıllarda yakın gökyüzünün yeni bir yıldızı var; oda Drone!!!
Ancak izinsiz olarak drone çekimi yaparken beklenmedik cezalarla karşılaşa bilirsiniz.
İzmir’de hava çekimi konusunda yeni bir girişim söz konusu Göztepe Tv ve Ck Medya Organizasyonun kurucusu olan Cemal Korkmaz İzmir’de www.izmirdrone.com sitesiyle  faaliyet göstermeye hazırlanıyor. Korkmaz,yasa dışı çekim yapan drone ekiplerine karşı çeşitli uyarılarda bulundu.
Korkmaz,yasal izni olmayan ve İzmir’de drone çekimi yapanlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Korkmaz,Ağırlığı ve hangi amaç için kullanıldığı fark etmeksizin İHA’lara yönelik cezaların azımsanmayacak derecede yüksek olduğunu söyledi. 
Konu hakkında araştırma yaptığına dikkat çeken Korkmaz” 2019 yılı rakamlarına göre, insansız hava araçları ile izinsiz veya kayıtsız uçuş gerçekleştirilmesinin cezası 8 bin 498 lira. Bu nedenle özellikle İHA0 satın alacakların buna dikkat etmesi gerekiyor. İdari para cezalarına dair yönetmelikte, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesinin cezası ise 2 bin 124 lira olarak belirlenmiş. Ancak bu rakamın idari para cezası olduğu hatırlatılmalı. Nitekim mağdurların mahkemeler huzurunda tazminat talep hakkı bunun dışında. Türk Ceza Kanununun 134. maddesinde de kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimsenin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı, gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde verilecek cezanın 1 kat artırılacağı ifade edilmiş" diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum