Reklam
Reklam

Gazeteci Furkan Naci Top Vefat Etti

Anadolu Ajansı (AA) Finans Haberleri Editörlüğü'ne bağlı AA Atina Temsilciliği görevini yürüten Başmuhabir Furkan Naci Top, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Gazeteci Furkan Naci Top Vefat Etti
14 Mayıs 2020 - 19:27
Reklam

Anadolu Ajansı (AA) Finans Haberleri Editörlüğü'ne bağlı AA Atina Temsilciliği görevini yürüten Başmuhabir Furkan Naci Top, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Furkan Naci Top'un (34) cenazesi, kanser tedavisi gördüğü Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinden alınarak helallik için Medrese Ali Bey Mahallesi'ndeki babaevine götürüldü. Top'un cenazesi daha sonra Yıldırım Mezarlığı'nda kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. 
Cenaze törenine Furkan Naci Top'un ailesi, yakınları, AA Uluslararası Operasyonlar Direktörü Mücahit Muhammed Soykan, AA Finans Haberleri Editörü Yılmaz Yıldız, AA Edirne Bölge Müdürü Salih Baran, AA İstanbul İdari İşler Müdürü Sabri Çelebioğlu ve mesai arkadaşları katıldı.
Bakanlar Varank ve Çavuşoğlu taziyelerini iletti
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı'yı telefonla arayarak taziyelerini iletti. Varank ve Çavuşoğlu'na hassasiyetleri için teşekkür eden Kazancı, yaşamını yitiren Top için hastalığı sürecinde tüm imkanların seferber edildiğini dile getirdi. Kazancı, Furkan Naci Top'u kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını vurgulayarak ailesine ve tüm AA çalışanlarına başsağlığı diledi.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Furkan Naci Top'un babası Adnan Top ile de telefonda görüştü. Çavuşoğlu, merhuma Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı dileklerini bildirdi.
"Furkan'ı her zaman enerjisi ve güler yüzü ile hatırlayacağız"
AA yöneticileri ile telefonda görüşen Yunanistan’ın resmi haber ajansı Atina Haber Ajansı (ANA) Eski Genel Müdürü Michalis Psilos da Furkan Naci Top ile Atina'da görev yaptığı süre boyunca yakından çalışma fırsatı bulduğunu ve Furkan’ın başarılı işlere imza attığını söyledi.  
Anadolu Ajansı yönetimine ve Furkan’ın ailesine taziyelerini ileten Psilos, Furkan'ı her zaman enerjisi ve güler yüzü ile hatırlayacaklarını kaydetti.
Yunanistan’dan taziye mesajları
Furkan Naci Top'un hayatını kaybetmesi Yunan basınında geniş yer alırken, Atina Yabancı Muhabirler Derneği (EAXT) ve Radikal Sol İttifak Partisi (SYRİZA) taziye mesajı yayımladı.
Yunan Haber Ajansı ANA-MPA, Top'un vefatıyla ilgili abonelerine sunduğu haberinde, AA'nın Atina Temsilcisi Furkan Top'un 33 yaşında kansere yenik düşerek hayatını kaybettiğini duyurdu.
Ajans, Top'un, 2013'te Anadolu Ajansında muhabir olarak çalışmaya başladığını ve 2016'da Atina Bürosunun başına atandığını yazdığı haberinde, şu ifadeleri kullandı:
"Yunanistan’daki günlük yaşamla ilgili konuları, ekonomik, siyasi ve sportif gelişmeleri ülkesinin kamuoyuna ve tüm dünyaya aktarıyordu. Haberlerinin ve röportajlarının hedefi iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmekti. Furkan çok yetenekli bir gazeteci olarak hayata karşı olumlu bakışı ve son derece esprili anlayışıyla dikkati çekiyordu."
Yunan basını, ANA-MPA’nın Top’un ölümü ile ilgili haberini internet sitelerinde manşete taşırken, Top’un genç yaşta hayatını kaybetmesine vurgu yaptı.
Atina Yabancı Muhabirler Derneğinden (EAXT) yayımlanan taziye mesajında, "Top’un, zor bir konumda basına tutku ve sorumlulukla hizmet ettiği" belirtildi.
EAXT mesajında şu ifadeler kullanıldı:
“Anadolu Ajansı’nın Atina bürosu Müdürü ve Atina Yabancı Muhabirler Derneğinin asil üyesi Furkan Naci Top’un hayatını kaybettiğini üzüntü ile bildiririz. Sadece 33 yaşındaydı. Furkan, ahlakı, profesyonelliği ve aynı zamanda iyiliği ve samimi gülüşü ile sonsuza kadar kendisini tanıyan ve onunla çalışanların hatıralarında kalacaktır.”
SYRİZA’nın basın bürosundan yapılan açıklamada da Top’un, 33 yaşında hayatını kaybettiğine vurgu yapılarak ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunuldu.
Açıklamada, "(Top) Kritik konumuna, her türlü zorluğa karşı iyilik kaynağı olmayı sürdürerek ve nezaketini koruyarak sorumluluk ve profesyonellikle hizmet etti." değerlendirmesinde bulunuldu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum