Reklam
Reklam

Diyarbakırlılar dernek gecesinde buluştu

Memleketi Diyarbakır'dan İzmir'e yerleşmiş vatandaşları kaynaştırmak, ve yeni nesil Diyarbakırlı'ları kendi kültürüne yakın tutmak amacıyla 1996 yılında kurulan Diyarbakır Kültür ve Dayanışma Derneği, İzmir Arena'da gerçekleştirdiği geceyle genç kuşağa kültür aşıladı.

Diyarbakırlılar dernek gecesinde buluştu
26 Kasım 2019 - 11:38
Reklam

Derneğin üç yıldır başkanlığını üstlenen Serhat Saran'ın ev sahipliği yaptığı İzmir Arena'daki davete, yaklaşık 350 kişi katıldı. 
Aynı zamanda maden ve inşaat sektörlerinde üst düzey yöneticilik yapan Serhat Saran, üniversite öğrencilerine özellikle tıp bölümünde okuyan öğrencilere burs imkanı sağlayarak eğitimlerine katkı koyduklarını; İzmir'de yaşayan Diyarbakırlı hemşerilerinin, cenaze, düğün töreni ve işyeri açılışları gibi özel günlerde Yönetim Kurulu Üyeleri olarak daima yanlarında olduklarını belirtti. 
İzmir ili ve çevresinde 100 bine yakın Diyarbakırlı'nın yaşadığını ifade eden Saran, “Diyarbakır'a gönül vermiş üyelerimiz ve Diyarbakır'ı seven konuklarımızın katıldığı geceyi, yaklaşık 350 kişiyle sınırlı tuttuk. Gecemizde Diyarbakır yemekleri servis edildi. Sözlü, sazlı şarkılarla yöresel müzikler ve halk oyunları gösterileriyle Diyarbakır kültürünü yaşattık. Birliği, beraberliği, dayanışmayı artırmak için belli aralıklarla bu tür organizasyonlar düzenliyoruz. Bu gece, yeni yılı karşılama amacını da taşıyor” dedi.
ESKİ VE YENİ KUŞAK BİR ARADA
Özellikle gençlerin birbirleriyle tanışmasını ve yeni üyelerin kaynaşmasını sağlamak amacıyla zaman zaman bu tür geceleri organize ettiklerini de ifade eden Saran “Artık yeni kuşak hemşerilerimizin de derneğimize destek olmalarını, katılmalarını, kaynaşmaya ortak olmalarını istiyoruz. Birinci nesil derneğimize çok büyük katkı sağladı. Ancak yeni nesil, kendi kültüründen uzaklaştı. İkinci nesili derneğimizde aktif olmaya çağırıyoruz. Kültürümüzü unutmayalım, yaşatalım. Böyle gecelerle yörenin sanatçılarını İzmir'e davet ediyoruz” diye konuştu. 
Eyvan müzik grubu, Diyarbakırlı şair Kadri Göral ve Diyarbakırlı sanatçılar Nihat Akçer ile Kadir İpek'in de sahnede kaldığı gecede, Bornova Sanat Kulübü Diyarbakır ekibi, gece boyunca eğlenceli performanslar sergiledi. Davette, derneğin onursal başkanı ve uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığını yapmış olan, Serhat Saran'ın babası Mehmet Saran da günün anlamı ve

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum