Reklam
Reklam
Reklam

Deniz Selin Ünlüdağ Avrupa Şampiyonu Oldu

Deniz Selin Ünlüdağ Avrupa Şampiyonu Oldu

Deniz Selin Ünlüdağ Avrupa Şampiyonu Oldu
04 Mart 2018 - 22:26

Rusya’nın Sochi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonasında yıldız kadınlar kılıç kategorisinde Deniz Selin Ünlüdağ Avrupa Şampiyonu oldu
Deniz Selin Ünlüdağ, 95 yıllık eskrim tarihimizde İbrahim Ahmed Acar’dan sonra bireysel kategoride Avrupa Şampiyonluğu kazanan ikinci isim olarak tarihe geçti
RUS, MACAR, İTALYAN, RUMEN VE BULGAR SPORCULARI YENDİ
Yıldız kadınlar kılıç kategorisinde Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde (TOHM) yetişen olimpik havuz sporcumuz Deniz Selin Ünlüdağ, Avrupa Şampiyonu oldu. Avrupa’nın en üst düzey 56 yıldız kadın kılıç sporcusunun katıldığı Sochi’deki Avrupa Şampiyonası müsabakalarında pul maçlarından 9. sırada çıkmayı başaran Deniz Selin Ünlüdağ, 64’lük tabloyu maç yapmadan geçti. Deniz Selin, tablo 32’de İtalyan Gaia Pia Carella’yı 15-7 yenerek tablo 16’ya kaldı. Bu turda Rumen Felicia Jakob’u 15-12 yenen Deniz Selin Ünlüdağ, çeyrek finalde de Macar Valentina Nagy’yi 15-9 yendi ve yarı finalde Rus Darya Drozd’nin rakibi oldu. Rus rakibini de 15-9 yenerek final yükselen Deniz Selin Ünlüdağ, finalde Bulgar Yoana İlieva’yı 15-11 yenerek Avrupa Şampiyonu oldu ve ülkemize altın madalyayı ülkemize getirdi.
Geçtiğimiz yıl tarihimizin ilk 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonluğunu elde eden kadın kılıç milli takımımızın sporcularından biri olan Deniz Selin Ünlüdağ’ın kazandığı bu madalya, bireyselde 95 yıllık eskrim tarihimizin ikinci, kadınlar kategorisindeki ilk Avrupa Şampiyonluğu oldu.
BAŞKAN ATALI: AFRİN KAHRAMANLARINA ARMAĞAN OLSUN
Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, geçtiğimiz yıl kazandıkları tarihi madalyaların tesadüfi olmadığını Deniz Selin’in altın madalyasıyla ispatladıklarını belirterek, “Bu tarihi Avrupa Şampiyonluğu Afrin yolundaki kahraman Mehmetçiklerimize armağan ediyoruz. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Sabırla ve azimle ortaya çıkardığımız altın nesil, Türk eskriminde tarih yazmaya devam ediyor. Deniz Selin Ünlüdağ da, değerli antrenörlerimizle birlikte Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde yapmış olduğu çalışmalarının karşılığını aldı ve ülkemize ikinci kez Avrupa Şampiyonluğu yaşattı. Emeği geçen herkesi tebrik ederim” diye konuştu. 
Yıldız kadın kılıç kategorisinde Deniz Selin Ünlüdağ dışındaki sporcularımız da önemli dereceler elde etti. Şampiyonaya ilk kez katılan Nisanur Erbil, çeyrek finale kadar yükselme başarısını göstermesine rağmen, Rus Darya Drozd’ye 15-10 yenildi ve şampiyonayı ilk 5 arasında tamamladı. Aylin Çakır ise en iyi 16 arasına kalmayı başarmasına karşın, bu turda Macar Valentina Nagy’ye 15-5 yenildi ve şampiyonayı 16. sırada tamamladı. 
Günün diğer kategorisi olan yıldız erkekler flörede mücadele eden sporcularımızdan Poyraz Tuncer 25., Alp Eyüpoğlu 32., Tuna Akyol 59., Utku Özyalçın 60. oldu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum