Reklam
Reklam

Çok Tercih Edilen ISO Kalite Belgeleri Nelerdir?

Kalite yönetim sistemi denildiğinde ilk akla gelen belge hangisidir? Tabi ki kalite yönetim sistemi. Bunu bir inşaata benzetebiliriz. Tüm yönetim sistemleri içerisinde en çok tercih edilen kalite yönetim sistemidir. Başında başka bir hiçbir ek ifade olmadan sadece "Kalite" yönetim sistemidir. Çoğunlukla iso belgesiyle kastedilen belge bu ISO 9001:2015 belgesidir.

Çok Tercih Edilen ISO Kalite Belgeleri Nelerdir?
21 Mayıs 2020 - 16:19
Reklam

Kalite yönetim sistemi denildiğinde ilk akla gelen belge hangisidir? Tabi ki kalite yönetim sistemi. Bunu bir inşaata benzetebiliriz. Tüm yönetim sistemleri içerisinde en çok tercih edilen kalite yönetim sistemidir. Başında başka bir hiçbir ek ifade olmadan sadece "Kalite" yönetim sistemidir. Çoğunlukla iso belgesiyle kastedilen belge bu ISO 9001:2015 belgesidir.

Bu inşaatın temel atma törenine benzer. En önemli ve dikkat edilmesi gereken esas ve yönetim sistemlerinin hem uygulanması hem yönetilmesi esasıyla bakılırsa dikkatlice hazırlanması gereken sistemdir.

Kalite aslında müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin "Kar" getirecek şekilde tatmin edilmesi demektir. Bu tanıma neredeyse birebir uymaktadır. Çünkü ISO 9001:2015 kalite yönetim sisteminin en büyük hedefi firmaların müşterilerini memnun etmeleridir.

Neden mi? Müşteri olmaz ise firmada olmaz. Herhangi bir firma düşünebilir misiniz? Müşteri memnuniyetini ana hedefi olarak belirlememiş olsun! Mümkün değil. İlk hedef daima müşteri şikayetlerini dinlemek ve bu şikayetleri doğru biçimde organize edip sürekli iyileştirme kurgusuna dahil edebilmek.

Bunu sağlayabilmenin ilk yolu nedir? Öncelikle üretimini gerçekleştirdiğiniz tüm ürünlerin müşteri ihtiyaç ve beklentileri ile uyuşuyor olmasıdır. Eğer beklenti müşteri isteklerini değil de sizin kendi isteklerinizi (patronların) karşılıyor ise bu durumda kaliteden söz edilemez.

ISO 9001 kaliteli olmak demektir ama kaliteli ürün demek değildir

Bu ne demek? Aslında çok açık.

"Eğer siz ikinci hatta ve hatta üçüncü sınıf ürün üretiyorsanız bu kalite yönetimine aykırı bir durum teşkil etmeyecektir."

Esas olan işlerin süreçlerin, proseslerin kaliteli yürütülüyor olmasıdır. Kaliteli yürütmek ise ancak yaptığınız yazmak ve yazdığını sürekli geliştirerek yapmaya ve yazmaya devam etmektir. Sürekli revize etmektir yani. Düşünün şimdi sizce de bunun böyle olması gerekmez miydi?

Tarifi yazılı olmayan yemeklerin zincir restoranlara dönüşmesi mümkün olabilir mi? Kesinlikle olamaz. İşte tam bu noktada firmaların kalite prosedürlerini yazmaları eğer yazmışlar ise gözden geçirmeleri gerekiyor.

ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

Gıda ve gıdaya temas eden, kısaca gıda üretim, dağıtım zincirinin herhangi bir noktasında faaliyetlerini sürdüren gıda firmalarının belgesidir. Bu yönetim sistemi aslında neredeyse gıdacıların 9001'idir desek yanlış olmaz.

O zaman neden kalite yönetim sistemine ihtiyaç duyuluyor? Dediğimiz gibi kalite yönetim sistemini dokuman piramidinin en alttaki büyük parçası gibi düşünün. O olmadan gıda yönetim sistemi olmayacaktır.

HACCP Ne Oldu?

Gıda için tehlikeli ve sürekli kontrol altında tutulması zorunlu gıda dışı riskli temasların önlenmesi gereken noktaların kontrol kriterlerinin belirlenmesi ve yönetilmesine HACCP adı verilir. Gıda için tehlikeli olabilecek kritik noktaların kontrolü diye de bilinir.

Bu ölçülmesi gerekli noktaları kim bilir? Gıda mühendisleri. Gıda firmalarında istihdamı zorunlu olan gıda mühendislerinin asli görevlerinden birisi HACCP dokümanlarının hazırlanmasıdır. Aslında dokümanların doldurulması ve takibinin yapılmasıdır.

Eğer laboratuvar analizleri yapılıyorsa (su analizleri gibi) bunlarında kayıt altına alınması ve düzenli kayıtların tutulması zorunludur.

HACCP Zorunlu Mu?

Gıda firmaları için HACCP belgesi artık yok. Sadece uygulamaları yani kayıtları isteniyor. Kim istiyor HACCP kayıtlarını? İlçe Tarım Müdürlükleri özellikle ilk defa faaliyete geçecek olan gıda tedarik, üretim zincirinde yer alma talebinde bulunan firmalardan istemektedir.

ISO 14001:2015 Çevre Güvenliği Yönetim Sistemi

Çevreyi, doğayı korumak herkesin görevi. Ancak firmaların bu görevi ifa edebilmesi bir yönetim yapısı mantığıyla mümkün olabilir. Profesyonel yaklaşım muhakkak gereklidir. Bu amaçla çevre yönetim sistemlerinin uygulanmasında eğer fabrika var ise çevre mühendisi çalıştırmak yasal zorunluluktur.

Öncelikle firmanın fabrika alanında çevresel etkileri tespit edilir. Çevre mühendisi gözetiminde elde edilen çevre etki boyut raporuna göre gerekli önlemler alınır. DİF kayıtları açılmalı çevre planları hazırlanmalıdır.

Tüm bu aşamalardan sonra zaten firmada kurulu olduğunu varsaydığımız ISO 9001'in üzerine çevre yönetim sistemi ile entegre edilerek sonuç alınır.

Süreç tamamlandığında belgelendirme firması tarafından denetim gerçekleştirilir ve uygun görülürse sertifikasyon sağlanarak bir yıl geçerli çevre ISO kalite yönetim sistemi belgesi firmaya teslim edilir.

ISO 45001:2018 İş sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

Eski OHSAS yönetim sistemi İngiltere'nin idi. 2018 yılında ISO tarafından yeni kalite yönetim sistemleri üst yapı mantığına yani on maddelik yönetim sistemi alt yapısına işyeri güvenliği, işçi sağlığı ve iş güvenliği kuralları yazılarak 45001 modeli standart olarak geliştirildi.

Bunun içerisinde meslek hastalıklarından, iş kazalarına, olay yönetimine kadar firmada tüm iş ile ilgili güvenlik kapsamında tedbirlerin yazılarak planlanması isteniyor. Bunları sağlayan firmalara iş ve iş güvenliği sertifikası verilmek üzere dış denetim gerçekleştiriliyor.

Eski OHSAS yenisine geçiş ortalama üç yıllık geçiş izni aralığını firmalara tanıyor. Belirtilen süre içerisinde eski belgelerin kullanılmasına izin verilecek. Geçiş süresi tamamlanmadan önce bağlı bulunulan belgelendirme kuruluşu size mutlaka gerekli bilgiyi verecektir.

Kalite, çevre, gıda güvenliği ve iş sağlığı ve güvenliği iso kalite belgeleri hakkında daha fazla detay için Adl Belge’yi ziyaret edebilir, iso belgeleriyle ilgili son gelişmeleri web sitemizden takip edebilirsiniz.

ISO belgeleri sadece 9001, 14001, 22000 ve 45001 ile sınırlı değildir. ISO’nun geliştirdiği binlerce kalite yönetim standartı arasında burada zikrettiklerimiz sadece birkaç tanesidir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • kaliteci
  4 ay önce
  ISO 45001 neden yayın***dı? OHSAS vardı zaten. Şimdi birde iso 45001 belgesi almak için uğraş dur işin yoksa.
 • Murat Çırpıcı
  4 ay önce
  Son dönemde yapı*** iso belgelerini kısaca güzel açıklamışsınız. Bu belgelerden iso 9001, 14001 ve 45001 geçişi için bizde firma olarak çalışıyoruz. Bayramdan sonra hazırlıklarımızı hız***dırıp iç denetimleri gerçekleştireceğiz. Sonrasında belgelerimizi almak için başvuru yapmayı düşünüyoruz. Tekrar teşekkürler.