Çin'den Avrupa'ya giden yük treni Ankara'dan törenle uğurlandı

Çin'den yola çıkıp Marmaray’ı kullanarak Avrupa'ya gidecek ilk yük treni "Trans-Hazar Çin Demiryolu Ekspresi" Ankara Garı'ndan törenle uğurlandı.

Çin'den Avrupa'ya giden yük treni Ankara'dan törenle uğurlandı
06 Kasım 2019 - 21:34

Ankara Garı'nda gerçekleştirilen uğurlama törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Çin'den gelen yetkililer katıldı.
Uğurlama töreni öncesinde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Üç kıtayı birbirine bağlayan ülkemiz çok önemli jeostratejik ve jeopolitik bir konuma sahiptir. Türkiye, hem coğrafi konumuyla hem de tarihi ve kültürel sürekliliğiyle; Asya, Avrupa, Balkan, Kafkas, Ortadoğu, Akdeniz ve Karadeniz ülkesidir. Bu coğrafyaların ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli bir role sahibiz. Bu pozisyonumuzu daha da güçlendirmek adına, son yıllarda; çok modlu ulaşım bağlantıları sağlamanın yanı sıra, koridorlar oluşturarak kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli ulaştırma altyapıları tesis ettik. 754 milyarı bulan yatırım harcamamızla; ulaştırma ve haberleşme altyapımızı güçlendirerek uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki eksik bağlantıları tamamlamak önceliklerimiz arasında yer aldı" diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum