Reklam
Reklam

Canva Siber Korsanların Hedefinde!

Türkiye’den pek çok kişinin de kullandığı online grafik tasarım sitesiCanva, siber korsanlarınsaldırısına uğradı ancak yetkililerin yaptığı açıklamaya göre saldırı başarısız oldu. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan BitdefenderAntivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu,Canvakullanıcılarını uyararak aynı mail adresi ve şifre kombinasyonuyla açılan tüm hesaplardaki şifrelerin değiştirilmesi uyarısında bulundu.

Canva Siber Korsanların Hedefinde!
28 Mayıs 2019 - 11:21

130 milyondan fazla kullanıcısıylaen büyükonline grafik tasarım sitesiCanva, geçtiğimiz hafta siber korsanlar tarafından saldırıya uğradı. Korsanların,kullanıcı adlarına ve e-posta adreslerine eriştiğini açıklayan Canva, saldırının püskürtülerek şifrelerinin korunduğunu açıkladı. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan BitdefenderAntivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu,Türkiye’den pek çok kişinin de kullandığı Canva’ya yönelikgerçekleşen saldırı sonucunda milyonlarca e-posta adresininkorsanların eline geçtiğini ve bu nedenleoltalama saldırılarının yaşanabileceğini belirtti.
KorsanlarŞifreleri Ele Geçiremedi!
Siber saldırganların hedeflerine koydukları 130 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Canva, şifreleri koruyarak hackerlerin amaçlarına ulaşmalarını engelledi. Saldırıyla ilgili kullanıcılarını bilgilendirerek güvende olduklarını belirten Canva, saldırının kaynağını belirleyemediklerini ancak konunun takipçisi olarak süreci hem kendilerinin hem de FBI’ın takip ettiğini duyurdu. Saldırıyı değerlendiren Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu,şifregüvenliği için ideal bir yöntem olan Bcrypt algoritması sayesinde saldırının önlendiğini belirtiyor.
Kullanıcılar Tetikte Olmalı
Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, Türkiye’deki Canva kullanıcılarına doğrudan siteye girerek şifre değişimi yapmalarını tavsiye ediyor. Saldırının kaynağının belirsiz olduğunu ve tekrar gerçekleşebileceğini hatırlatan Alev Akkoyunlu, saldırı ardından milyonlarca e-posta adresininkorsanların eline geçtiğini ve bue-posta adreslerininoltalama saldırıları için kullanılabileceğini belirtiyor. Kullanıcıların böyle bir yöntemle kandırılarak sahte bir siteye yönlendirilmesinin sürpriz olmayacağını unutmamak gerek.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum