Reklam
Reklam
Reklam

Çal Dede Mahyası için hazırlıklar başladı

Yüzyıllardır süren ve Tire’nin en eski geleneklerinden biri olan Çal Dede Mahyası, bu yıl 2 Eylül 2018 tarihinde yapılacak.

Çal Dede Mahyası için hazırlıklar başladı

Yüzyıllardır süren ve Tire’nin en eski geleneklerinden biri olan Çal Dede Mahyası, bu yıl 2 Eylül 2018 tarihinde yapılacak.

Çal Dede Mahyası için hazırlıklar başladı
03 Ağustos 2018 - 17:49

Dibekçiler Köyü Muhtarlığı’nın ev sahipliği yaptığı tarihi etkinlik için Dibekçiler Köyü’nde hazırlıklar başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da organizasyonun medya sponsoru HaberTire Gazetesi oldu. 
Tire Kaymakamlığı, Tire Belediyesi, Tire Ticaret Odası, Tire Süt Kooperatifi ve Tire Ziraat Odası’nın katkılarıyla ve köylülerin bağışlarıyla hayata geçirilen organizasyona sadece Tire’den değil, Aydın, Manisa, İzmir gibi çevre il ve ilçelerinden de pek çok misafirin katılması bekleniyor.

AYDIN DAĞLARI’NIN ZİRVESİ’NDE TARİHİ ETKİNLİK
Etkinlik, Tire’nin zirvesindeki Dibekçi köyü Çal Dede mevkiinde yapılıyor. Köklü bir geçmişe sahip olan Mahya kutlaması için hazırlıklara başladıklarını söyleyen Muhtar Adem Gökoğlu, “Çal Dede Mahyası, atalarımızdan bize kalmış, bizim için oldukça önemli bir tarihi miras, gelenek haline gelen bu mahyayı devam ettiriyoruz. Yüzyıllardır sürdürülen Mahya geleneğini, bilindiği gibi Tire’de sadece Dibekçi köyü devam ettiriyor. Geleneksel hale gelen kutlamalara çevre il ve ilçelerin yanı sıra çevre köylerden ve şehir merkezinden misafirler katılıyor.” dedi.

TAMAMEN BAĞIŞLARLA HAYATA GEÇİRİLİYOR
Muhtar Gökoğlu, Çal Dede Mahyası’nın bir adabı olduğunu, mahya hazırlıkları başladığı, duyurulduğu gün hayırsever vatandaşlar ve bölge halkının gönlünden ne koparsa onu bağışladığını ifade etti. Gökoğlu, "Kimi bir sığır, kimi küçük baş hayvan, bazı hayırseverler de taze fasulye, ekmek, pirinç getirerek katkıda bulunuyor. Bu adap gereği kimseden gidip bir şey istemiyoruz. Verilen yemekler ve diğer organizasyon giderleri tamamen hayırsever vatandaşlarımız tarafından karşılanıyor. Kulaktan kulağa yayılan Çal Dede Mahyası için insanlar önceden bize hangi hayırda bulunacağını söylüyorlar. Bu sene pek çok vatandaşımız, Tire Kaymakamlığı, Tire Belediyesi, Tire Müftülüğü, Tire Ticaret Odası, Tire Süt Kooperatifi, Tire Ziraat Odası ve HaberTire Gazetesi katkıda bulundu. Düzenlenen organizasyon vatandaşlarımızın hayırları ile bereketleniyor.” diye konuştu. Çal Dede Mahya kutlamaları geçtiğimiz yıl toplam 30 bin lirayı aşan bir bütçe ile gerçekleşti.

DUALAR EŞLİĞİNE YEMEK DAĞITILIYOR
2 Eylül 2018 Pazar günü yapılacak Çal Dede Mahyası etkinliğine tüm bölge halkını davet ettiğini sözlerine ekleyen Muhtar Gökoğlu, şöyle dedi: “Biz Dibekçi köy halkı olarak Mahya günü öncesinde geceden köylümüzün yardımı ile hazırlıklara başlıyoruz. Mahya günü yemekler dualarla yeniyor ve kutlamalar kapsamında güreş müsabakaları düzenliyoruz. Farklı il, ilçe ve köylerden gelen vatandaşlar ile bir araya geliyoruz. Bu yıl çok merak eden ve hiç Mahyaya katılmamış olan vatandaşlarımızı da köyümüze bekliyoruz.”

TİRE BELEDİYESİ ALANI DÜZENLİYOR
Mahyanın yapılacağı alanda iyileştirme çalışmaları yapan Tire Belediyesi’ne minnettar olduklarını dile getiren Muhtar Gökoğlu, “Belediye Başkanımız Sayın Tayfur Çiçek, sağolsun mahyamızın olduğu alanın genişletilmesi ve kilit taşı döşenmesi noktasında çok destek oldu. Bu yıl etkinliğimiz daha rahat olacak. Başkan Tayfur Çiçek’e ve Tire Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.” Dedi. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum