Avrupalı Türkler,Diyarbakır hakkında ne söyledi?

Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya'dan gelen ve Avrupa Türkleri olarak kendini tanıtan 40 kişilik bir kafile, evlatları için oturma eylemi yapan anneleri ziyaret etti.

Avrupalı Türkler,Diyarbakır hakkında ne söyledi?
20 Kasım 2019 - 21:01

Daha sonra Güneydoğugazetesini ziyaret ederek Diyarbakır’a yaptıkları ziyaretlerinden memnuniyetini dile getirdiler.
TUR ARKADAŞLARIM DİYARBAKIR GEZİMİZDEN MEMNUN KALDILAR.
Diyarbakır’a gelişinizi ve Türkiye’nin durumunu değerlendirir misiniz? Sorusuna kafile adına cevap veren Ali Erçok şöyle konuştu:
Diyarbakır dışarıdan farklı biliniyor, hala terör ve çatışmalarla bilenler var. Ama konaklama,  gezme konusunda, gezip gördüğümüz yerlerden çok memnun kaldık. Meğerse Emniyet verilerine göre de en güvenilir kentlerimizden birisiymiş Diyarbakır. 
Nasıl ki sınırda mücadele eden Mehmetçiğe destek veriyorsak,  aynı şekilde çocukları için nöbet eylemini yapan anne, babalarımızın da yanındayız. 
DİYARBAKIR’DA TERÖR OLAYLARININ ESAMESİ YOK
Birlik beraberliğimizi muhafaza etmeye çalışmalıyız, inşallah bizden sonra da Avrupa’dan gelenler olur. Avrupa’daki vatandaşlarımız Güneydoğuya gelsinler görsünler. Bazen Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin ilini içine alan turlar oluyor, sakın Diyarbakır’ı es geçmesinler.
Terör olayları, devletin istikrarlı mücadelesi ve vatandaşların desteğiyle etkisinin sıfırlandığı gözüküyor.
YASIN BÖRÜ’YÜ DUALARLA YADEDİYORUZ.
Ayrıca Yasin Börü kardeşimizi hayırla dua ile yad ediyoruz. Aranızda onu anlatacak birileri varsa bize bir az anlatsın, ailesini ziyaret etme fırsatımız olmadı, ama kabrine gidip bir Fatiha okuyacağız inşallah.
YASİN BÖRÜ 6-8 EKİM OLAYLARININ SEMBOL İSMİ OLMASININ SEBEPLERİ VAR.
Köşe yazarlarımızdan Eyüphan Kaya Yasin Börü’ün öğretmeni olması hasebiyle şunları söyledi.
Malum 6-8 Ekim olaylarında 53 insanımızı kaybettik. Yasin Börü’nün bu talihsiz olayların sembol ismi olasının nedeni ölenlerin en küçüğüydü, 16 yaşında lise 10.sınıf öğrencisiydi, Kurban Bayramı münasebetiyle Kurban etini dağıtıyordu, ama Xunxarca öldürüldü, cesedi sopalarla dövüldü, yakıldı, üzerinde araba geçirildi.
Bir öğrenci olarak çok efendi ve ağır başlı olarak onu gözlemledim, sevecen ve cana yakındı, ya da bana öyle geliyordu. Bir soru sorduğunuz zaman cevabını verir, sakince yerinde otururdu, el kol hareketi ya da düzensiz bir bakış, tavır ondan görmedim.
Bazı insanların Allah katında çok değeri var galiba, nerdeyse bir örgüt kanında boğuldu. Dedi.
ŞEYH SAİT VE ARKADAŞLARININ BAŞ KALDIRISI 1924 ANA YASASI KARŞISINDA BİR KIYAMDI
Yazarlarımızdan Eyüphan Kaya’nın bir açıklaması ve talebi oldu şöyle ki;
Malumunuz 1921 anayasası Çanakkale ruhuyla barışıktı, ama 1924 anayasası sıkıntı oluşturdu ve Şeyh Sait ve arkadaşlarının hareketi, ki biz ona Kıyam diyoruz, aslında o hareket “Xurucu alassultan” (Sultan yanlış yapsa ona dur demek lazım)tarzında bir hareketti. Bölge insanın ondan sonra çok sıkıntılar yaşadı. 
ANAYASANIN 42. VE 66. MADDESİNİN DEĞİŞMESİ LAZIM.
Biz muhasebenin peşinde değiliz,  ama Anayasanın 42.maddesi ki, Türkçe dışında başka dille eğitim yapılamaz diyor ve 66.maddesi ki, tüm vatandaşları Türk kabul ediyor, bu iki maddenin değişmesi konusunda sizden   katkı bekliyoruz, bu ikisi de düşmanın elinde birer koz, birileri burada sıkıntı var dedikleri zaman bir şey yapamıyoruz, bu konuda duyarlı vatandaşlar olarak yardımlarınızı bekliyoruz.
ÜLKEİZDE ESKİYE NAZAREN YARARLI GELİŞMELER VAR, ZAMANLA DAHA İYİ OLACAK.
Ali Erkoç:Hak ve özgürlükler olayı başka bir olay, Almanya Federal bir devlet, Eyaletten eyalete eğitim farklı, ama eğitim dili Almanca’dir. Malum devlet bu konuda birçok iyileştirici adım attı. Bu günkü gezimizde Diyarbakır’ın birçok yerinde Kürtçe tabela gördük. Malum bir zamanlar böyle bir şey ciddi derecede suçtu.
Zaman her şeyin ilacıdır, biz vatan, bayrak ve millet  kavramı etrafında kenetlenelim, Cumhurbaşkanımıza da yanlış yapmayalım. Malum Cumhurbaşkanımız bölgesel, ırka dayalı milliyetçiliği lanetliyor. Bir Diyarbakırlı bir Yozgatlının, bir Yozgatlı bir Diyarbakırlının hakkını savunduğu zaman huzur ve selamet gelir, Allah birlik beraberliğinizi bozmasın diyorum. Dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum