8 ülkeye ihracatı yapılan 'Delice Tuzu' mineral deposu çıktı

Kırıkkale’de dağların eteklerindeki doğal kaynak suyundan elde edilen ve 8 ülkeye ihracatı gerçekleştirilen ‘Delice Tuzu’nun mineral açısından zengin olduğu belirlendi. Üniversitede yapılan araştırmalara göre de, dünyanın en iyi tuzları arasında öne çıkan tuzun sodyum diyeti yapan hastalar için de avantajlı olduğu raporlarla kanıtlandı.

8 ülkeye ihracatı yapılan 'Delice Tuzu' mineral deposu çıktı
24 Kasım 2019 - 17:30

Delice ilçesinde 10 milyonluk bir yatırımla Türkiye'nin en büyük doğal kaynak suyu tuzlasında kurulan tesiste, dağların eteklerinden çıkan suyun sera tipi havuzlarda toplanıp güneş ışınlarıyla buharlaştırılması sonucu kimyasal işleme maruz kalmadan doğal yöntemlerle tuz üretimi yapılıyor. Mineral zenginliğiyle öne çıkan tuz, başta ABD, Almanya, Japonya, İngiltere, Avustralya, Belçika, Kore ve Yeni Zelanda gibi ülkelere ihraç edilirken dünyaca ünlü futbol takımlarından Arsenal'a da gönderiliyor.
Yurt içinde ve yurt dışında talep gören 'Delice Tuzu' için Kırıkkale Ticaret Sanayi Odası (KTSO) tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna coğrafi işaret tescil belgesi başvurusunda da bulunuldu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum