Reklam
Fatih Geyikçi

Fatih Geyikçi

Genç Kalem

ELDEN ELE ÖDÜLLER

04 Ocak 2018 - 13:09

Ödül, bir insana yaptıklarından ötürü verilen bir armağandır. Nobel ödülünden tutun da 5. sınıf 2. dönem takdir belgesine kadar hepsi birer teşekkürdür. Okula gitmiş olan her insan zaten takdiri teşekkürü onur ve başarı belgelerini çok iyi bilir. Her biri bir dönem boyunca yapılanların karşılığıdır.

 Kırmızı halılarda verilenler de genelde bir filmden, müzikten ya da çalışmadan ötürü olur.

 Farkındaysanız literatürde önce çaba, sonra ödül gelir.

 Ama işçi maaşı gibi anlaşmalı karşılıklar farklıdır. İşveren işçisine verdiğim ya da vereceğim maaşı hak etmelisin diyebilir. Ama ödüller genelde sürprizdir ve zoraki değildir.

 Hiç kimsenin elinden de geri alınamaz. Alınırsa maaş kataloğuna girer.

 Ronaldo 3-0 yenildiği Barcelona maçının ardından almış bulunduğu ödülünü Messi'ye vermek/iade etmek istemişti. Bu 'kendi ödülüne istediğini yapabilir'' başlığı altında serbest alınmış bir karar olsa da özünde etik değildir. O ödül senin sonra çıkacağın ve kaybedeceğini bile bilmediğin maç performansın için değil, o güne kadarki tutum ve davranışların içindir.

Günümüzde bu tür haberleri izlediğimiz ödül töreni seremonisinden daha sık duymaya başladık.

 Aziz Sancar Nobel ödülünü iade etmek istedi, Leonardo di Caprio ''Bu ödül benim hep istediğim şeydi'' diyerek iade etti, Enes Batur'un ödülü geri alındı, vay efendim Fatih Geyikçi ‘ye verilen 'gece gece yazı yazma' ödülü yazısının sabaha sarkması gerekçesiyle geri alındı, vay efendim Facebook'un kurucusu yolda ayağı takıldığı için düşeyazdı diye uzman CEO luk ödülü geri alındı. vs.

 Velhasıl ödüller bile yerinde durmuyor arkadaş.

 Elden ele uzatmak minibüsteki bozuk karşılıklar içindir. Zaten değiş tokuş, ödülün var olan saygınlığını azaltır.

 Herkes evinin önündeki ödülü olmayana verse herkes dünyada bir ödül sahibi olura döner o iş. Herkes hak ettiğini almalı.

 Yoksa 5.000 TL borcu olan adamın 200 lirayı 25 kişi arasında bir ya da birkaç kez döndürmesiyle ödenmiş kabul etmesi gibi olur.

 Hoş ki şu Balon D'or ödülünü Ronaldo bey Messi'ye verse, o da eski takım arkadaşı Neymar'a, Neymar da yeni takım arkadaşı Mbappe'ye verse 4'ü bir yerde ödül almış olunur. Aslında fena fikir de değil ama dediğim gibi etik değil yav. :)

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar