Reklam
Bugun...
Reklam
Neyi nasıl okuyayım ya rabbi


Dr.Yusuf Yılmaz
dr.yusufyilmaz@mynet.com
 
 
Reklam

HİRA’DA İLK DERS: İKRA!
BİLGİ(İLİM),RABB’İMİZDEN DAĞITILAN BİR HAZİNE İMİŞ..!
Soluk alamazsam ölürüm. Sonum geldi galiba ! Ahh belim belime kavuştu. Ne oluyor Ey İbrahim’in ,Musa’nın İsa’nın Rabbi Ulu Yaratıcı?? sessizce kendimce bu mağarada seni anıp dururken.. Ne oluyor şimdi??
Ey karanlıkları kendine yoldaş edinen , geceleri gündüzlerine karışan , ey fesadın fitnenin cahiliyenin kendini öldüremediği bilakis dipdiri tuttuğu.. Ey Kemal-i Hikmet’le bebeliğinden beri üzerinde titrediğim..Ey her türlü süfliliği üzerinde barındırmaktan uzak tuttuğum..kimim, niçin geldim bilir misin? 
Yoksa..yoksa..Meleklerin Hocası, Allah ile daima konuşan..,vahy canının hayatı, cana can veren, aydın gönle rızık veren, Arşı Taşıyan 4 büyük meleğin padişahı, hakikate  uyanıklık bakımından dördünün en yücesi.. Musa’ya ,İsa’ya gelen büyük Melek mi? Yoksa bu karanlık gecede aklımı yitirmedim..! Evet evet sen olmalısın..!
’Oku!’..Ey Muhammed!’..
Ne’yi nasıl okuyayım ey Meleklerin en azametlisi,en güvenileni..Ne okuyayım?Nasıl okuyayım?
Sanki yerinden fırlayacak kalbin ellerim arasında..O kadar heyecan dolusun ki, senin canını almaya gelecek olan değilim ben..Bütün peygamberlerin yoldaşı, onlara haber getireni, kainat gerçeklerini onlara anlatanı, insanlığa hep kurtarıcı muştuları getiren ,dilimde insanlığın ferahladığı ve doğru yolu bulduğu, Kelam’ullah’ı Allah’ın en sevdiklerine ulaştıranı.. ve ve İnsanlığın medar-ı iftihar’ı olacak olan seni, sonuncuyu, müjdelemeye gelen benim ben..!
‘Oku!’..
Okumayı bilmem, ne okuyayım ben!
Hazır değilim, dilim kurumuş, betim benzim atmış, şu an ölecek gibiyim ne okuyayım?
Kendini sıkmazsan,söylediğimi ezberlemeye çalışmadan 1 kere dinleyip söylersen ,hiçbir sıkıntı olmayacak;Bu söylediklerim kalbine nakşolunmuş.. Sana sadece kendini kendinde tutup tekrarlaman kalıyor:
‘Oku!’,
Yaratan Rabb’inin Adıyla.. 
O,insanı alaktan yarattı!,
Oku! Rabb’in Ekrem olandır ki;
İnsana kalemle yazmayı ,
İnsana bilmediklerini, 
Öğretti!’.
O’ndan başka Rabb yok, ilah yok..Oku, anla, tanı, yaşa, yaşat, tebliğ et..
Tebliğ et ki, kainata bakan , insana bakan, tabiata bakan Rabb’ini görsün, o hikmetle o nazarla baksın, öyle tanısın anlasın ki, insan baktığı her yerde O’nun kudretine şahit olsun. Ve bilsin ki O’ndan başka İlah yok, Galib yok.. Her şeyin Hükümranlığı O’nundur..!Ve insan hakikatleri öğrensin ki, varlık sebebi O’dur; Her şeyi ona O öğretmiştir, kalemle yazmayı dahi..ilm et,ilm ettir..
*****
Ey Rabb’imm!,
Layık mıyım?
Hazır mıyım?
Hira Dağı bana bu gece dar geldiii, sığamadııım, kendime gelmem lazııım.. Hiçbir şey beni bu kadar şaşırtmadı…!
Ey Haticeee!..
Kabus Günlerimin de Huzur Günlerimin de Kadını..
Ey Haticeee..Neredesin!!
Korkuyorum..!
Bu görevi ya başaramazsam!!Rabb’ime nasıl bakacağım?
Eyy Hatiiceee!!
Beklenen gün bugünmüş meğer..!! Ört üstümü.
*****
’Kuşluk vaktinde, kararıp ıssızlaşan geceye yemin olsun ki, Rabb’in seni terk etmedi ve sana darılmadı. Şüphesiz ki, ahiret senin için dünya hayatından daha hayırlıdır. Rabb’in elbette sana verecek ve sen de O’ndan memnun kalacaksın. O, seni öksüz bulup da barındırmadı mı? Seni şaşkın bulup doğru yola iletmedi mi?..’ 93/6

‘Peygamberler,para ve mal değil,ancak ‘ilim’bırakırlar’.(İslam Peygamberi Hz.Muhammed s.a.v.)





YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ



YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI